Yoga ve Farkındalık

Çocukluğumdan beri bir çok spor dalı ile ilgilendim. Basketbol, voleybol, yüzme ve 10 yıla yakın fitness ile uğraştım. Beslenme dalında uzmanlaşmamın en önemli sebebi spor, sağlıklı yaşama olan merak ve ilgimdi. 3 sene önce başladığım yogayı çok sevdim, hayatımda yogaya büyük bir yer verdim ve hemen bu konuda hem kendime hem de yardım ettiğim insanlara/danışanlarıma dokunabilmek için uzmanlaştım. Uzmanlığımı Cihangir Yoga bünyesinde Chris Chavez'in 200 saatlik eğitimini tamamlayarak aldım, sonrasında Berivan Sungur ile 30 saatlik Yin Yoga programını bitirdim. Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 4 yıllık lisansımı bitirip bir üniversite daha okumaya karar verdim; şuan İstanbul Üniversitesi Felsefe Lisans Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Felsefe Bölümü'nün mesleğim diyetisyenliğe katısı, bilimselliğe ve bilimsel araştırmalara doğru bir bakış açısı ile yaklaşma, analitik düşüncenin gelişmesi iken yoga farkındalığıma katısı bana varoluşsal düzlemde sağlam ve rasyonel bir zemin oluşturması oldu.

 

 

Sağlık açısından değerlendirdiğimiz zaman yoga insan vücuduna en iyi gelen sporlardan biri, kişinin bedensel ve zihinsel sınırlarını genişletmesine ve kendisini tanımasına yardımcı oluyor. Zayıflamada ise düzenli yoga yapan kişilerde büyük değişimler ve etkiler gösteriyor.

Kendimizle bile konuşmaya vaktimizin olmadığı ya da uyaranlar, internet, cep telefonu ve bir çok applicationla kendimizi oyaladığımız bir dönemden geçiyoruz. Metroda telefonla oynuyoruz, yemeğe çıktığımız biriyle sohbet kesildiği anda kendimizi telefonu kontrol ederken buluyoruz. Beklemeyi, sabretmeyi ve kendimizi tanımaya çalışmayı unuttuk ve sadece durumları ''idare ediyoruz''. Kendimize dönmeye bedenimize ve ruhumuza kendimizi geri vermeye ihtiyacımız var. Aradığımız şey kendimiziz ve O zaten en başından beri buradaydı, bizim görmeye, uyanmaya, sorgulamaya ihtiyacımız var. Halil Cibran'ın çok sevdiğim bir kitabından alıntıyla kapatmak istiyorum:

''Size bir zincir gibi en zayıf halkanız kadar zayıf olduğunuz söylendi. Bu sadece gerçeğin yarısıdır. Aynı zamanda en güçlü halkanız kadar güçlüsünüz de. Sizi en küçük eylemlerinizle ölçmek, okyanusun gücünü köpüğünün zayıflığıyla hesaplamaktır. Sizi başarısızlıklarınıza göre yargılamak, değişkenlikleri için mevsimlere suç atmaktır.

Evet, sizler birer okyanus gibisiniz. Fakat kıyılarınızda gelgitleri bekleyen karaya oturmuş gemiler olsa da, okyanus gibi hızlandıramazsınız gelgitlerinizi. Mevsimler gibisiniz aynı zamanda. Kışınızda baharı inkar etseniz de içinizde istirahat eder bahar ve uyku sersemliğiyle gülümser, üstelik alınmaz da size.''

Kendimize sağlığımızı, olabilecek en güzel en özgüvenli halimizi borçluyuz. Benimle spor ve yoga farkındalık deneyimini paylaşmak isterseniz özel dersler için mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Ya da yine mail yoluyla telefon numaranızı paylaşırsanız bilgilendirme için ben sizi arayabilirim.

Sevgiler, Ceren.

İsterseniz telefon numaranızı mail yoluyla bizimle paylaşın, biz sizi arayalım.

Adres: Bağdat Caddesi /ŞAŞKINBAKKAL

*detaylı adres bilgisi için iletişme geçiniz.

merhaba@cerentasdemir.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now